Lista moich prelekcji i paneli

1) Bromance – jak filmowe duety wytrzymują próbę czasu – 1 godz.

Od Miami Vice po Almost Human – niezapomniane duety pojawiają się w kinie od niepamiętnych czasów. Co powoduje, że tak często trafiają w gusta widzów, a może wprost przeciwnie, może ich czas mija? Przyjrzyjmy się perełkom gatunku, podyskutujmy o mocnych i słabych stronach filmowego bromancu. Dobra zabawa gwarantowana.

2) Robin of Sherwood – magiczna ekranizacja przygód banity – 1 godz.

Jak wypada brytyjski serial z połowy lat 80tych na tle innych odsłon kinowych i telewizyjnych? Czy zachwyt nad trzydziestoletnim serialem to jedynie nostalgia, a może naprawdę jest w nim coś… magicznego? Zapraszam na wspominki, ciekawostki i dyskusję w niepowtarzalnej aurze niezapomnianego serialu.

3) Niezapomniana klasyka kina fantasy i SF XX wieku – 1 godz.

W kinach obecnie króluje remake i filmy o superbohaterach. Wiek dwudziesty pełen jest jednak prawdziwych perełek kina fantasy i SF, które każdy szanujący się geek i fantasta znać (i kochać) powinien. Zabiorę Was w multimedialną, pełną sentymentu i nostalgii podróż w krainę filmowej magii.

4) Mad Max – postapokaliptyczne uniwersum Georga Millera – 1 godz.

V8! V8! To nie będzie zwykła prelekcja, to będzie wysoko oktanowa dawka uwielbienia dla uniwersum Mad Maxa – od Mela Gibsona z 1979 po Toma Hardego w 2015. Opowiem Wam wszystko, co wiem o postapokaliptycznym świecie wykreowanym przez Millera. Kulisy kręcenia filmów, ciekawostki, zajawki, przede wszystkim jednak hołd dla reżysera, który najwyższe obroty trzyma od pierwszej do ostatniej minuty. Witness this!!!

5) TOP 10 fantastycznych istot – 1 godz.

Bestiariusze pełne są najrozmaitszych bardzo i jeszcze bardziej fantastycznych stworzeń. Przyłączcie się do naszego (bardzo subiektywnego i nieoczywistego) poszukiwania wspaniałej „dziesiątki”. Będzie dużo śmiechu, ciekawostek i dobrej zabawy. Zapraszamy!

6) TOP 10 czarnych charakterów fantastyki – 1 godz.

Są mroczni, są źli, są wyraziści i jakże często kradną show protagonistom. Czarne charaktery fantastyki książkowej, filmowej, serialowej. Które najbardziej zapadły nam w pamięć? Z którymi się utożsamiamy, których zaprosilibyśmy do domu na obiad, którym bez wahania oddalibyśmy się pod rozkazy. Od ikon i legend po tych mniej znanych, ale wartych poznania. Przybywajcie!

7) Smoki w fantastyce – 1 godz.

Znamy je wszyscy z baśni, legend, książek, filmów, gier. Smoki – celebryci fantastycznych bestiariuszy. Gdzie szukać korzeni ich legendy, jak wyobrażenia smoków przedstawiają różne mitologie świata? Czy smoki ewoluują w naszej popkulturze? Które ze skrzydlatych sław z książek i kina zyskały nieśmiertelność i nasz podziw.

8) Gladiatorzy – od Starożytności po areny XXI wieku – 1 godz.

Oglądanie zmagań walczących ludzi od zarania dziejów ma swoje miejsce w kulturze i rozrywce. Kim byli najsłynniejsi wojownicy starożytnego Rzymu? Czy każdą walkę toczyli na śmierć i życie? Jakiej broni używali? Czy byli niewolnikami? Czy ich zmagania odeszły w zapomnienie wraz z upadkiem Imperium, a może herosi wciąż trenują, a technologia przyszłości wzniesie im nowe, jeszcze wspanialsze areny?

9) Fantasy – 150 lat gatunku miecza i magii – 1 godz.

Simon zabierze Was w multimedialną podróż po krainach Fantasy. Sławni pisarze, legendarni bohaterowie, niezapomniane światy. Wszystko co potrzeba, by rozpalić ciekawość i fascynację tym wspaniałym gatunkiem.

10) Przystanek Alaska – tęsknota za perfekcyjnym domem – 1 godz.

Niezapomniany serial, który dla milionów osób na świecie, stał się urzeczywistnieniem wizji o społeczności i miejscu do wymarzonego życia. Sylwetki bohaterów, magia Cicely, najlepsze motywy i wspomnienie najciekawszych odcinków. Czy mimo upływu wielu lat – teraz w XXI w. serial wciąż ma „to coś”?

 

Simon Zack – prelekcje 2015 i starsze

 

1) Najlepsze seriale wszechczasów

Dwadzieścia seriali, które zmieniły popkulturę!
Od rzeczy, które kochaliśmy, kiedy żaden z nas nie myślał jeszcze o tym, jak to jest
golić wąsy, po absolutnie najnowsze serialowe zajawki. Opowiemy Wam o tym, jak biegaliśmy po podwórku z drewnianymi łukami, jak używaliśmy nastawni windy jako symulatora kokpitu pewnego statku kosmicznego. I nie tylko…

2) 15 najbardziej zasłużonych Oscarów, których nigdy nie przyznano

Oscary zawsze budzą kontrowersje. A największe z nich budzą te, których nigdy nie przyznano. Ilu Wielkich Niedocenionych zdążyło już przejść na tę Ostateczną Scenę, nie zabrawszy ze sobą statuetki? Zdecydowanie zbyt wielu. Dziś zabierzemy piętnaście Oscarów kiepsko przyznanych i damy je tym, którzy naprawdę na nie zasłużyli!

3) Magia Cudownych Lat – wspaniały świat lat 80-tych/90-tych

Lata lecą, a my z coraz większą potrzebą i chęcią opowiadamy wszystkim o tym, że dawniej było lepiej, każdy znał swoje miejsce, guma Turbo smakowała najlepiej na świecie, a ciepła oranżada landrynkowa gasiła pragnienie jak olimpijski nektar… Nikomu do szczęścia nie było potrzeba plastikowej kultury Zachodu (głównie dlatego, że nie mieliśmy o niej bladego pojęcia). O urokach czasów minionych z nostalgią i dużą porcją śmiechu.

4) Ta okropna Japonia!

„I wtedy jedna pani i druga pani…i ta ośmiornica” Cóż. Kraj Kwitnącej Wiśni bardzo zliberalizował się w ostatnich latach. Wiele zmieniło się w obyczajach, młodzież coraz mniej szanuje starszych, gonitwa za pieniądzem i przyjemnościami zastępuje dawne wartości. Yubitsume, irezumi, bokkei, guradoru, ikizukuri, Akiba-kei, hikikomori, fujoshi, otaku, burakumin, Mount Mihara – to tak na dobry początek.

5) Krótka historia studia Ghibli

Opowiemy o legendarnym japońskim studiu animacji, które stworzyło między innymi Totoro, Spirited Away oraz wiele innych wspaniałych filmów. O historii studia, jego twórcach i dziełach – zarówno dla tych, którzy produkcje Ghibli już znają, a pragną ciekawostek, jak i dla tych, którzy dopiero zechcą poznać ich magiczne produkcje.

6) Od projektu Manhattan do Car Bomby – intrygująca historia broni atomowej

Jak powstawała pierwsza bomba atomowa? Jak wyglądały próby jądrowe i atomowy wyścig zbrojeń? Pełna ciekawostek i intrygujących faktów multimedialna podróż po historii wynalezienia i rozwoju najpotężniejszej broni świata.

7) Broń jądrowa – technologia, rodzaje, działanie, scenariusz III wojny światowej

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o działaniu broni atomowej. W multimedialnej prelekcji przedstawię Wam konstrukcję, zasady działania oraz typy broni jądrowej. Pokażę również co dzieje się podczas eksplozji nuklearnej, jak działają poszczególne rodzaje ładunków i jak mogłaby wyglądać osławiona III wojna światowa i atomowa postapokalipsa.
1 godz. (blok naukowy lub popkulturowy)

8) TOP 20 filmowych potworów

Powspominajmy słynne horrory, których potworni bohaterowie na zawsze pozostali w mrocznych zakamarkach naszej pamięci. Pełna multimediów prelekcja z moją bardzo subiektywną i z pewnością nie kompletna listą. Koniecznie zawitajcie i pomóżcie ją uzupełnić o waszych faworytów!
9) ABC Mitologii Cthulhu i postaci H.P. Lovecrafta

Cthulhu i Wielcy Przedwieczni. Dajcie porwać się w stworzoną przez Lovecrafta mitologię! Przedstawię Wam ważniejszych mieszkańców jego uniwersum, powiem też kilka słów na temat samego pisarza. No i w końcu dowiecie się co znaczy Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn

10) Jednorożec – 2500 lat legendarnej istoty

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o jednym z najbardziej rozpoznawalnych stworzeń fantastyki. W multimedialnej prelekcji opowiem Wam skąd się wzięły i gdzie ich szukać w książkach, filmach i współczesnej popkulturze.

11) Self-publishing – czy pisarze mogą/powinni publikować się sami?

Jak wygląda tematyka samopublikowania na świecie, a jak u nas w Polsce. Kulisy przygotowania, wdrażania i codziennych realiów samodzielnej pisarskiej przygody. Czy lepiej jest zostać pisarzem zależnym od wydawców? Czy w końcu lepiej publikować samemu?

12) Jak rozpocząć pisarską przygodę, czyli chciałbym wyjść z szuflady, ale…

Opis: Zastrzyk wiedzy dla wszystkich marzących o pisaniu i publikowaniu. Od czego zacząć, na co uważać oraz wiele innych rad od faceta, który z szuflady wylazł po 25 latach i absolutnie tego nie żałuje.

13) Zombie! Od kultu Voodoo po fenomen popkultury

Co sprawia, że tematyka zombie wciąż trzyma się na topie? Skąd się zombie wzięło i dokąd zombie zmierza? Porcja wiedzy o istotach, które wykroczyły poza granice fantastyki i z powodzeniem infekują popkulturę XXI wieku.

 

Panele

1) Fantastyczne lektury obowiązkowe

Simon prowadzi – wybrani goście konwentu opowiadają o swoich książkowych miłościach i książkach, które każdy fantasta przeczytać powinien.

2) Remake, retelling, sequel i prequel, czyli: “zagraj to jeszcze raz Sam”! Skąd w nas potrzeba do opowiadania wciąż tych samych historii?

Prelekcja wymyślona i prowadzona przez Krakowskie Smoki. Rozmawiamy z gośćmi o wskrzeszaniu filmów i seriali, przeróbkach, rebootach. Bardzo fajnie wyszło na Coperniconie.

3) Toż to czysta nostalgia! Ujęcie serialowe.

Każdy z nas – miłośników seriali – nosi w sercu wspomnienia tytułów z przeszłości. Dlaczego tak się nam spodobały, co w nas zmieniły, jak niektóre sprawdzają się w odnowionych odsłonach? Czy po tylu latach publiczność i goście będą w stanie rozpoznać kultowe seriale po jednym ujęciu?

Podpis_simonZack